Suuõõne kirurgia

Suuõõne kirurgia all mõistame suusiseseid operatsioone, mida on võimalik teostada hambaravitoolis, näiteks tarkusehamba eemaldamine, juuretipu või tsüsti eemaldamine, huule-ja keelikida operatsioonid.

Soovitused patsiendile enne kirurgilist protseduri

– Teavitage raviarsti kõikidest oma põetavatest üldhaigustest, tarvitatavatest ravimitest ja võimalikust rasedusest.

 

– Kirurgilise protseduri või operatsiooni toimumise päeval võtke ravimeid teise eriala arsti poolt määratud skeemi kohaselt. Kui Teil esineb kõrget vererõhku, hoolitsege selle eest, et ei ununeks võtmata igapäevased ravimid!

 

– Kui Teil esineb valu, päev enne protseduri, siis võimalusel võtke palun valuvaigistina ainult paratsetamooli, kuna see ei tõsta veritsuse riski nii protseduri ajal kui ka postoperatiivselt. Vältige palun aspiriini ja ibuprofeeni võtmist, kuna need ravimid soodustavad veritsuse teket.

 

– Protsedurile tulles ärge riietuge ennast liiga soojalt, et protseduri ajal ei oleks Teil palav ja paha.

 

– Kirurgilise sekkumisega protseduri ei ole soovitatav teostada: ägeda infektsiooniga, krooniliste haiguste ägenemis-staadiumis, alkoholi- või narkojoobes, naistel vererohkete menstruatsiooni ajal.

Pärast suuoperatsiooni või hamba eemaldamist

Suhu asetatud marlitups hammustage kokku ning hoidke haaval 20 – 30 minutit.


Üldised juhised

Kuna nädala jooksul pärast kirurgilist sekkumist esineb verejooksu oht, peab vältima või vähemalt piirama sellel ajal:

raskuste tõstmine, ettepoole kummardemine

päevitamist, taastusraviprotseduure, lennureise, pikemaid sõite autoga

kui arst ütles, et oli ühendus suuõõne ja põskkoopa vahel

ärge imege haava. Ei tohi haavale asetada pulbreid, tablette, tilku (taruvaik, teepuu õli jms.), sest see võib põhjustada põletikku ja veritsust

Toit peab olema valgu-, vitamiini- ja mineraaliderikas, samuti pehme, leige või jahe. Vältige süsivesikute rikast toitu. Kõvemale toidule võib üleminna siis, kui selle söömine ei tekita valu

Jätkuva veritsuse korral asetage 30 minutiks steriilset marlitampooni haava peale ja suruge lõualuud kõvasti kokku

 võib vähendada turse teket

(kummeli-, viinakompressid jms), sest see võib verejooksu ja tugevat turset esile kutsuda

Hügieen (hammaste pesu ja suu loputamine)

Hea suuhügieen hoiab põletiku ära.
2 – 3 tunni jooksul peale lõikust ei või süüa ega juua. Ei tohi tarvitada alkoholi, kuuma jooke, kanget kohvi, energeetikume tauriniga ja kofeiiniga. Lõikuspäeval ei või suud loputada. Hiljem on vaja suud loputada antiseptilise lahusega kloorheksidiiniga (CHX) 0,1 – 0,2% 2 – 3 korda päevas 10 – 14 päeva jooksul või leige soolveega (1 tl meresoola 250 ml sooja vee kohta) iga söögikorra järel, kui haav ei veritse.

Valu ja turse

Tuimestuse möödudes võite tunda nõrgemat või tugevamat valu.
Selline valulikkus võib püsida veel mitmeid päevi pärast lõikust.

 

Valu vähendamiseks kasutage käsimüügis saada olevaid valuvaigisteid, kui arst Teile ei määranud teisi retsepti aluseid valuvaigisteid.

Tbl. Paracetamol 500 mg x 4 ööpäevas või tbl Ibuprofen 400 mg x 4 ööpäevas.


NB! Atsetüülsalitsüülhapet (aspiriini) sisaldavad valuvaigistid võivad suurendada verejooksu.

Kõik kirugilised manipulatsioonid tekitavad lõikuse piirkonnas turset.

 

Turse on maksimaalne lõikusele järgneval päeval ja alaneb 4-7 päeva jooksul. Turse vähendamiseks tuleb operatsioonipiirkonda jahutada, selleks asetatakse protseduuri järgselt suuväliselt vastavasse piirkonda jääkott 20-30 minutiks 30 min intervallidega. Turse võib esimese 2-4 ööpäeva jooksul suureneda, siis 4-7 hakkab alanema. Tursega kaasneb sageli ka suuavamistakistus, mis kaob turse alanedes. Suu avanemise säilitamiseks soovitatav teha harjutusi, surudes pöidla ja nimetissõrmega üla- ja alahammastele. Turse vähendamiseks soovitatav esimesed 2-3 ööd magada kõrgema peaalusega.

 

Mitte mingil juhul ärge asetage haavale kompresse (kummeli-, viinakompress jne.)!

Palavik

Ravile vaatamata võib lõikusjärgsel päeval esineda kõrge palavik.

 

Antibiootikumi kuur määratakse Teile põletiku riski korral.
Ravimile tekkinud allergiliste reaktsioonide korral tuleb ravimi võtmine katkestada, kuid peab kohe ühendust võtma raviarstiga, kes määrab vajadusel uue preparaadi. Järgi täpselt arsti ettekirjutusi ning tarvita skeemi kohaselt ravi toetavaid medikamente.

 

Omapäi antibiootikumide tarvitamine on lubamatu!

Õmblused

Keskmiselt paraneb haav 5-10 päeva jooksul. Lõplik paranemine, mille käigus sidekude asendub luukoega, võib võtta mitu kuud. Kui haavale on asetatud õmblused, siis eemaldatakse need tavaliselt 7-10 päeva pärast.

 

Postoperatiivne valu, palavik lõikusejärgsel päeval, turse ja hematoomid (sinikad) on normaalne füsioloogiline vastus traumale ja kirurgilisele sekkumisele.

 

HEAD PARANEMIST!

 

ROHKE VEREJOOKSU, KÕRGE PALAVIKU (üle 38,5 C kraadi) VÕI TUGEVA VALU PUHUL PÖÖRDUGE KINDLASTI ARSTI POOLE!