Eemaldatavad proteesid

Proteesitüübid saab laiemalt jagada kaheks suureks rühmaks: suhukinnitatavad ning suust eemaldatavad proteesid. Lisaks on võimalik valmistada kombineeritud proteese, kus vaid teatud osa proteesist on eemaldatav.

Büügelproteesid on suust eemaldatavad

Seda proteesitüüpi kasutatakse mitme hamba taastamisel kuid juhul, kui patsiendil on säilinud piisavalt tugihambaid. Büügelproteesi eeliseks on kinnitumine tugihoideklambritega hammastele. Samuti juhivad proteesi karkassil olevad lebamid mälumisjõudu säilinud hammastele.

Totaalproteesid tuleb valmistada täieliku hambutuse korral.

Üha sagedamini kasutatakse totaalproteeside fikseerimisel hambaimplantaate.

 

Suhukinnitatavad proteesid paigaldatakse kas olemasolevatele hammastele või samuti hambaimplantaatidele. Suhukinnitatavaid proteese kasutatakse sageli üksikute hammaste taastamisel või hambagruppide ülesehitamisel.

 

Suhukinnitatavate proteeside valmistamine nõuab suurt täpsust, need peavad olema väga hea istuvusega ning proteesid tsementeeritakse spetsiaalse tsemendiga, mis suu keskkonnas vastu peab.

Pärast suust eemaldatava proteesi paigaldamist:

1) …võib proteesi kandmine olla esialgu ebamugav harjuda! Esimesed kaks nädalat proteesi valmimise järgselt on kõige raskemad ning suu peab uue olukorraga harjuma. Selle aja jooksul eemalda protees vaid selle puhastamseks ning kanna proteesi ka öösiti. Hiljem tuleb see ööseks siiski kindlasti eemaldada.

või niiske salvrätiku sisse pakituna spetsiaalsesse karpi. Vastasel korral proteesimaterjal kuivab ning muutub hapraks. Samuti võib protees kootuda ning tunduda ebatäpsena.

Proteese tuleb pesta voolava vee all ja kasutada proteeside puhastamiseks mõeldud vahendeid (vees lahustuvad tabletid), mis aitavad proteese desinfitseerida. Samuti võib vajadusel kasutada spetsiaalset pehmet harja. Hambapastaga ei ole soovitav proteese puhastada, sest pasta on liialt abrasiivne ja võib proteesi pinda kahjustada. Eriti hoolikalt tuleb puhastada tugihoideklambrite piirkonda. Proteesihooldustooteid saab osta apteegist.

Eesti Hambaarstide Liidu infolehe leiate SIIT