Siin rubriigis on käsitletud olulisi asjaolusid pärast erinevaid protseduure ning on mõeldud nn. patsiendimeelespeana. Püüa meie soovitustest kinni pidada ning neid täpselt täita. Nii on võimalik saavutada parim ravitulemus.
võib esineda haava valulikkust ning ebamugavustunnet. Selline valulikkus võib püsida veel mitmeid päevi pärast lõikust. Valu leevendamiseks kasutage apteegis ilma retseptita väljastatavaid valuvaigisteid. Tõhusad on ibuprofeeni sisaldavad valuvaigistid või mitmekomponendilised valuvaigistid.
jahuta haava piirkonda. Selleks aseta jääkott (suuväliselt) lõikushaava piirkonda.
aseta haavale kompresse (kummeli-, viinakompress jne.)
võid kogeda kerget nõrkustunnet. Paari päeva jooksul ei ole soovitav tegeleda füüsilist pingutust nõudvate ettevõtmistega.
ei tohi süüa umbes kahe tunni vältel. Ka hiljem on soovitav süüa pehmemaid toiduaineid kuni haavakatte eemaldamiseni. Hammaste harjamisel püüa haavakatet mitte vigastada ning ära kasuta lõikuse järgselt elektrilist hambaharja.
ning tarvita skeemi kohaselt ravi toetavaid medikamente.
kloorheksidiini lahusega kaks korda päevas umbes minuti jooksul. Loputamist teosta pool tundi pärast hammaste pesu. Haava võib loputada maksimaalselt kahe nädala jooksul, kui arst ei ole ette näinud teisiti. Lahus võib hammastele tekitada pigmenti, kuid see ei ole püsiv ning seda on ravi järgselt lihtne eemaldada. Suu põletustunde või igemete tundlikkuse korral lahjenda lahust veega või konsulteeri hambaarstiga.
See on tingitud juurekanalisse paigaldatud medikamendist.
, sest hambale on asetatud ajutine täidis.
arsti poolt koostatud raviplaani.
(st. nö.”suretatud”) ja paigaldatud juuretäidis(ed), tuleb seda hoolimata valu või tundlikkuse puudumisest umbes aasta pärast kontrollida ning teostada kontrollröntgen. Ka edaspidi on soovitav paari aastase vahega kontrollülesvõtted teha, et olla kindel ravi edukuses.
ning tundlik peale hammustades. Selline hellus võib püsida paarist päevast paari nädalani. Enamasti kaob tundlikkus siiski mõne päeva jooksul ning muretsemiseks ei ole põhjust. Kui aga hamba hellus püsib või tekivad spontaansed valuhood, tuleks kiirelt uuesti hambaarsti poole pöörduda, sest hammas võib olla põletikuline või on hambatäidise kontakt jäänud “kõrgemaks”.
või takerdub hambaniit hambavahe puhastades, juhi sellele arsti tähelepanu ning palu täidist viimistleda. Sellised viimistlemata piirkonnad koguvad kergesti hambakattu ning võivad tulevikus põhjustada sekundaarkaariest ehk lihtsamalt öeldes tekib hambatäidise kõrvale uus hambaauk.
. Väldi ekstreemselt jahedat või kuuma sööki/jooki.
isikliku hügieeni programmi : puhasta ettevaatlikult hambavahesid hambavaheharja või hambaniidiga, seda muidugi juhul, kui arst ei ole soovitanud teisiti.
kloorheksidiini lahusega kaks korda päevas umbes minuti jooksul. Loputamist teosta pool tundi pärast hammaste pesu. Haava võib loputada maksimaalselt kahe nädala jooksul, kui arst ei ole ette näinud teisiti. Lahus võib hammastele tekitada pigmenti, kuid see ei ole püsiv ning seda on ravi järgselt lihtne eemaldada. Suu põletustunde või igemete tundlikkuse korral lahjenda lahust veega või konsulteeri hambaarstiga.
Ole kannatlik ning püüa proteesi hoolimata ebamugavustundest kanda, sellega on võimalik harjuda! Esimesed kaks nädalat proteesi valmimise järgselt on kõige raskemad ning suu peab uue olukorraga harjuma. Selle aja jooksul eemalda protees vaid selle puhastamseks ning kanna proteesi ka öösiti. Hiljem tuleb see ööseks siiski kindlasti eemaldada.
see paigaldada niiskesse veeklaasi või niiske salvrätiku sisse pakituna spetsiaalsesse karpi. Vastasel korral proteesimaterjal kuivab ning muutub hapraks. Samuti võib protees kootuda ning tunduda ebatäpsena.
Proteese tuleb pesta voolava vee all ja kasutada proteeside puhastamiseks mõeldud vahendeid (vees lahustuvad tabletid), mis aitavad proteese desinfitseerida. Samuti võib vajadusel kasutada spetsiaalset pehmet harja. Hambapastaga ei ole soovitav proteese puhastada, sest pasta on liialt abrasiivne ja võib proteesi pinda kahjustada. Eriti hoolikalt tuleb puhastada tugihoideklambrite piirkonda. Proteesihooldustooteid saab osta apteegist.
Lasnamäe Hambakliinik OÜ
Tegevusluba nr. L01471