Root canal treatment

Root canal treatment helps to save teeth with infectious pulp tissue (tooth’s immune system, which consists of nerve fibers and blood vessels) which is caused by caries or leakage of an old filling. The aim of treatment is to eliminate bacteria from the root canal system by chemomechanical cleaning and tight-seal (obturation).

Usually cleaning of the root canals is done during the first appointment,

Usually cleaning of the root canals is done during the first appointment, after which an antibacterial medicament is placed and sealed with a temporary filling.

 

Root canal treatment may take from one to three appointments depending on the nature of dental root inflammation. Once the root canal system is free from infection, the canals are filled by a thermoplastic material, in order to prevent the re-entry of bacteria into the root canal system.

 

Short-term pain may occur after the appointments which may be caused by reaction to the antibacterial agents.

 

An X-ray imaging is performed half a year after root canal treatment to check the healing of any extensive apical bone destruction.

Milles seisneb juureravi?

Juureravi ehk endodontiline ravi on selleks, et hävitada mikroobe hamba juurekanalite süsteemis.

 

Peamine juurekanalite desinfektsioon toimub just visiidi ajal, mille jooksul toimub aktiivne kemomehaaniline puhastus. Vajadusel, asetatakse juurekanalitesse ravim ja suletakse hambaõõs ajutise täidisega. Kui järgmisel visiidil on hambaarst kindel, et juurekanalisüsteem on infektsioonivaba, siis täidetakse kanalid termoplaastilise materjaliga ärahoidmaks bakterite kanalisüsteemi tagasi tungimist. Juurekanalite täitmise järel taastatakse hambakroon, et hammas saaks jälle täita oma funktsiooni.

 

Taastamine teostatakse valguskõvastuva täidise või hambalaboris valmistatud krooniga.

Kui kaua võib kesta juureravi?

Sõltuvalt hamba juurepõletiku iseloomust võib juureravikuur kesta 1 kuni 3 visiiti. Mida raskem on ravi, seda rohkem visiite on vajalik. Ühe visiidi kestvus on ca 1,30h – 1,45h.

Kas võib tunda valu?

Visiidi ajal enamasti valu ei tunne.

Paar- kolm päeva peale protseduuri võib esineda valulikkus. Vajadusel võib võtta valuvaigistit. Kõige sobivam on Ibuprofeen.

Kui kõrge on juureravi edukus?

Tõenduspõhise kirjanduse adnmetel on juureravi edukuse määr keskmiselt ca 90%. Luudestruktsioonide paranemise kontrollimiseks tehakse röntgenülesvõte poole aasta kuni aasta möödumisel juureravist.

 

Juhul, kui põletik püsib luus peale juureravi teostamist või ei ole vana juureravi juurekanalis oleva tihvti tõttu üldse võimalik võib vajalikuks minna kirurgiline operatsioon, mille käigus eemaldatakse juuretipp ning töödeldakse põletikukolle.

Juureravi komplikatsioonid

Meie tänapäevased juureravivõimalused on drastiliselt muutunud, alustades suurendusest, isolatsioonist ja lõpetades tehnikaspetsiifiliste instrumentidega ja lahuste aktivatsiooni meetoditega. Kuid isegi siis on juureravi keeruline protseduur, mille käigus võivad tekkida ka tüsistused:

Pöörlevad instrumendid kipuvad murduma kanalitevahelistel ühendustel ja liitumiskohtadel tipu vahele jäämise tõttu. Mõningatel juhtudel on võimalik instrument kanalist kätte saada või mööduda. Kui murdunud instrument blokeerib kanalit, jäetakse see kanalisse ja kontrollitakse olukorda aasta möödudes. Kui põletik säilib, tuleb kaaluda kirurgilise protseduuri vajalikkust.

Hambaarstist sõltumatu on olukord, mil esineb juuretippu ümbritevas luus põletik, kuid juurekanal on luustunud. Tihti põletik taandub, kui kanalit desinfitseeritakse ja täidetakse nii kaugele kui võimalik. Kui infektsioon siiski ei parane, siis on vajalik teostada spetsiaalne kirurgiline operatsioon.

eelneva juureravi käigus tekkinud juurekanali suuna muudatuste tõttu

Kas juureravi on alati võimalik?

Enamikul juhtudel on ravi teostatav, kuid järgmistel olukorradel jääb hamba prognoos halvaks:

– juure vertikaalne mõra

– hamba krooniosa ulatuslik hävinemine (hammas ei ole taastatav)

– ebapiisav luuline kinnitus

– juurte ulatuslik hävinemine

– juureravi tehniliselt võimatu – juurekanalid pole läbitavad, kuid juuretippe ümbritsevas luus esineb põletik